Terörle Mücadele Derneği Başkanı… Aracından kilolarca esrar çıktı

Diyarbakır’da bir araç içinde 50 kilo esrarla yakalanıp çıkarıldığı sulh ceza sorgu hakimliğince tutuklanan Terörle Mücadele ve Vazife Kahramanları Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Şahin Aslan ile hakkında adli kontrol kararı uygulanan birlikte yaşadığı Fikriye Gül Turgay hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma tamamlandı…

50 KİLO 200 GRAM SKUNK MADDESİ

İddianamede, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan istihbari çalışmalar kapsamında Şahin Aslan’ın 34 EVA 376 plakalı araçla Diyarbakır kent merkezinden batı illerine yüklü miktarda uyuşturucu sevkiyatı yapacağına dair bilgiler elde edilmesi üzerine Diyarbakır’ın çıkış noktalarında gerekli önlemlerin alındığı belirtildi.

Sözcü’nün aktardığına göre, olay günü saat 00.35 sıralarında seyir halindeki önceden plakası belirlenen aracın kontrol noktasında durdurulduğu, araçta bulunan Şahin Aslan ile Fikriye Gül Turgay’ın araçtan indirildikten sonra alınan arama ve el koyma kararıyla üzerlerinde herhangi bir suç unsuru bulunmadığı, ancak araçta yapılan aramada 45 parça halinde toplam 50 kilo 200 gram uyuşturucunun ele geçirildiği bildirildi.

Ele geçen maddeyle ilgili alınan kriminal uzmanlık raporunda skunk maddesi olduğunun belirlendiği ifade edildi.

“ÖNCE SUSTU, SONRA BENİMDİR” DEDİ

Polis sorgusunda susma hakkını kullanan Şahin Aslan, savcılık ve sorgu hakimliğindeki ifadesinde, imam nikahlı eşinin ele geçen uyuşturucu ile bir ilgisinin bulunmadığını belirterek, “Olay akşamı eve gittiğimde eşimden boş bir valiz istedim ancak valizi ne yapacağımı kendisine söylemedim. Ele geçen uyuşturucu bana aittir, ancak eşimin bundan haberi yoktur” dedi.

“BANA TAZİYEYE GİDECEĞİZ DEDİ HABERİM YOKTU”

Hakkında adli kontrol kararı verilen Fikriye Gül Turgay ise ifadesinde, “Olay günü eşim bana Adana’da bir yakınlarının vefat ettiğini, onun taziyesine gitmemiz gerektiğini söyledi. Ben de kabul ettim. Birlikte yola çıktık, benim ele geçen uyuşturucudan haberim yoktur. Kendisiyle imam nikâhlı evli olup birlikte yaşadığımız için onun akrabalarını pek fazla tanımam. Adana’da akrabaları olup olmadığını da bilmiyorum. Araca bindiğimizde de bagaja bakmadığım için bagaja konulan çanta ve valizleri de görmedim. Araçta uyuşturucu olduğunu yakalandığımızda öğrendim, suçsuzum” dedi.

İDRAR TAHLİLERİ NEGATİF ÇIKTI

İddianamede, iki sanığın da uyuşturucu kullanıp kullanmadıklarının tespit edilmesi için Adli Tıp Kurumuna sevk edildikleri ve alınan doktor raporunda her ikisinin de idrar örneklerinin incelenmesinde bütün uyuşturucu değerlerinin negatif olduğu bilgisine yer verildi.

İddianamede. Polisin elde ettiği istihbari bilgilerin ele geçen uyuşturucu maddelerin birbiriyle uyumlu olduğu, ele geçen uyuşturucunun miktarı, sanık Şahin Aslan’ın suçunu itiraf etmesi ve diğer deliller bir bütün olarak değerlendirildiğinde karı, koca iki sanığın fikir ve eylem birliği içinde hareket ederek uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapmak suçundan 15’er yıl hapisle cezalandırılmaları istendi.

Sanıkların yargılanmalarına önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak. Şahin Aslan, başkanlığını yürüttüğü dernek binasındaki makamından ve bölgede görev yapan kayyumlar başta olmak üzere kamu görevlileriyle sık sık sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlarıyla dikkat çekiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir