Münih’te üçlü görüşme: Aliyev ve Paşinyan bir araya geldi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bugün Almanya’nın Bavyera eyaletinde düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un ev sahipliğinde bir araya geldi. Görüşmenin ardından Azerbaycan, Ermenistan ve Almanya’dan konuya ilişkin açıklama yapıldı.

‘KOMİSYON TOPLANTISI YAPILMASI TALİMATI VERİLDİ’

DHA’nın haberine göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, “Toplantıda iki ülke arasındaki barış anlaşmasına ilişkin müzakereler, ilişkilerin normalleştirilmesi, sınırların sınırlandırılması konuları ele alındı. Dışişleri Bakanlıklarına yakın zamanda barış anlaşması ve sınır sınırlama komisyonu toplantısı yapılması talimatı verildi” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, ‘iki ülke arasında COP29 sırasında kaydedilen karşılıklı uzlaşma ve ilerlemenin olumlu değerlendirildiği’ de kaydedildi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise “Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşme süreci, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik adımlar ele alındı. Barış anlaşmasına ilişkin çalışmalara devam edilmesi konusunda mutabakata varıldı” dedi.

SCHOLZ: TAAHHÜTLERİNİ TAKDİR EDİYORUM

Scholz da üçlü toplantıya dair “Almanya ve Avrupa, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki barış müzakerelerini ellerinden geldiğince desteklemeye hazırdır. Bunu her iki ülkeyle yaptığım görüşmelerde de doğruladım. Her iki tarafın da açık sorunları yeni şiddet olayları olmadan çözme konusunda anlaşmaya varması iyi bir şey” açıklamasını yaptı.

Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit’ın yaptığı yazılı açıklamada da Scholz’un konferans kapsamında Paşinyan ve Aliyev ile gerçekleştirdiği üçlü görüşmede iki ülke arasındaki barış müzakerelerinin hızlı şekilde sonuçlandırılması çağrısında bulunduğu belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’in çabaları dahil Almanya ve Avrupa’nın bu konuda ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduğu ifade edilen açıklamada, Scholz’un her iki tarafın mevcut görüş ayrılıklarını ve cevaplanmamış soruları sadece barışçıl yollarla ve güç kullanmadan çözme yönündeki taahhüdünü takdir ettiği vurgulandı.

AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN’DAN KARŞILIKLI ‘ATEŞKESİ BOZMA’ SUÇLAMASI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın görüşmesi, iki ülke arasında yaşanan karşılıklı ‘ateşkesi bozma’ suçlamalarının ardından geldi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, 13 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Ermenistan’dan açılan ateş sonucu sınırda nöbet tutan bir Azerbaycan askerinin yaralandığını duyurmuştu.

Azerbaycan Devlet Sınır Hizmeti’nden yapılan açıklamada, Zengilan ilinin Kollukışlak köyü istikametindeki Azerbaycan mevzilerine Kafan ilinin Nerkin-And köyü istikametindeki Ermenistan mevzilerinden ateş açıldığı belirtilmişti. Kurumun açıklamasında, ateş sonucu Azerbaycan Devlet Sınır Hizmeti’ne bağlı bir askerin yaralandığı, yaralı askerin helikopterle hastaneye tahliye edildiği bilgisi paylaşılmıştı.

Ermenistan ise Azerbaycan ordusunu Ermeni mevzilerine ateş açmakla suçlamıştı. Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “13 Şubat saat 05.30’dan itibaren Azerbaycan ordu birlikleri Nerkin Kend yakınlarında konuşlanmış Ermeni mevzilerine ateş açtı” ifadeleri kullanılmıştı. Bakanlık, Nerkin Kend köyü yakınlarında iki askerinin öldürüldüğünü ve çok sayıda askerin de yaralandığını bildirmişti.

Bunun ardından Bakü ise sınır muhafızlarının Ermenistan’ın ‘provokasyonuna yanıt olarak kısas operasyonu düzenlediğini’ ifade etmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir