Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu Neden Olur, Nasıl Geçer?

 

Kulak enfeksiyonuna genelde bakteriler avcılar escort sebep olur ve çocuklarda boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonundan sonra başlar genellikle.  Bebekler diş çıkaracağı zamanlarda, kulaklarına darbe aldıklarında veya kulağın içine su kaçtığında,  kulağın içine bir cisim kaçtığında  iltihap oluşabilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonu oluşumunda, östaki kanalında şişlik olduğu için orta kulaktaki basınç dengelenemez. Oluşan bu negatif basınçla beraber, bakterilerin orta kulağa geçişi kolaylaşır.  Östaki kanalı, çocuklarda düz ve kısa olduğu için, orta kulak iltihabı çocuklardan daha sık görülmektedir.

  • Biberonla beslenme, sigara içilen ortamda hava soluma, kreşe gitme gibi durumlarda çocuklarda orta kulak iltihabı oluşumda etkili olmaktadır.
  • Kulak enfeksiyonları, erkek çocuklarda daha sık görülmektedir. Aile içinde orta kulak iltihabı olması da çocukta oluşma riskini arttırır.

Geçmesi için neler yapılabilir?

Öncelikle yapılması gereken en önemli şey, doktora gitmektir. Bir uzmanın kontrolünde yapılacak tedavi çocukların sağlığı açısından daha faydalıdır. Eğer doktora gitme imkânınız yoksa anlık bir ağrı yatıştırma için ağrının üzerine sıcak kompres yapabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin başını  yükseltip o şekilde yatırırsanız acısını hafifletmiş olursunuz. Bir diğer çözüm yolu da, ağrıyan kulağın içine anne sütü damlatmaktır. Ancak bunu uygulamadan önce doktorunuzdan onay almanız gerekir. Doktorunuza danışıp yapabileceğiniz bir diğer yöntem, soğanın suyunu çıkarıp 2 damla damlatmaktır. Ancak söylendiği gibi bu yöntemi, doktorunuza danışmadan yapmayınız.

 Sağlıklı beslenme, sadece fiziksel sağlığımızı değil, aynı zamanda zihinsel sağlığımızı da olumlu bir şekilde etkiler. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek, yaşam kalitenizi artırabilir ve uzun vadeli sağlık faydaları sağlayabilir. Unutmayın, herkesin beslenme ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle bireysel gereksinimlerinizi göz önünde bulundurarak en uygun beslenme planını oluşturun. Sağlıklı beslenme, hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olabilir ve sizi daha iyi bir yaşam tarzına yönlendirebilir.

Sağlıklı beslenme, yaşam kalitemizi iyileştirmenin ve uzun vadede sağlık sorunlarını azaltmanın önemli bir yolu olarak kabul edilir. Vücudumuzun yakıtı olan gıdaların seçimi, yaşam tarzımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Sağlıklı beslenme, enerji seviyelerini artırabilir, kiloyu kontrol etmeye yardımcı olabilir, kalp sağlığını iyileştirebilir, kanser riskini azaltabilir, ve daha fazlasını sağlayabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir