Yardım çağrısı yapan Filistinli çocuk, İsrail’in saldırılarında hayatını kaybetti

İsrail ordusunun ateş açtığı araçta akrabalarının cesetleri arasından Kızılay görevlilerine üç saat boyunca “Beni almaya gelecek misiniz?” diye yalvaran ve 12 gündür akıbeti bilinmeyen altı yaşındaki Gazzeli Hind Rajab’ın cesedi İsrail ordusunun bölgeden çekilmesinden sonra bulundu. Hind ile birlikte akrabalarının ve küçük kızı kurtarmaya giderken vurulan Kızılay ambulans ekibinin de cesetlerine ulaşıldı. 

Hind Rajab, üç saat boyunca Kızılay’a kendisini kurtarması için yalvardı. Kızılay, 29 Ocak’ta Hind’in yardımına gönderilen ambulansla irtibatı kaybetti ve ambulans mürettebatı ile Hind’e ulaşılamadı. 

12 gün sonra Hind, ailesi ve onu kurtarmaya giden ambulans ekibi Gazze Şehri’nin Tel el-Hava bölgesinde ölü bulundu.

Dedesi Baha Hamada AFP’ye, ”Hind ve arabadaki diğer herkes şehit oldu. Aile üyeleri bölgeye ulaşabildi çünkü İsrail güçleri bugün şafak vakti geri çekildi” dedi.

“Kızımın hesabını soracağım”

Hind’in annesi Wissam Hamada, habere isyan ederek, “Kızımın yardım çığlıklarını duyup da onu kurtarmayanlardan kıyamet günü Allah’ın huzurunda hesap soracağım” ifadelerini kullandı. 

Filistin Kızılay Derneği (PRCS) bombalanan ambulansın yerinin birkaç metre ötede tespit edildiğini ve iki sağlık görevlisi Yusuf Al-Zeino ve Ahmed Al-Madhoun’un da öldürüldüğünü açıkladı.

29 Ocak’ta Hind, amcası, halası ve kuzenleriyle birlikte yaklaşan İsrail güçlerinden kaçmaya çalışırken arabalarına ateş açılmıştı.

Hind’in annesi ve büyük kardeşleri ise yaya olarak yola çıkmışlardı.

“Bize ateş ediyorlar”

PRCS ilk olarak Hind’in 15 yaşındaki kuzeni Layan Hamadeh ile görüşmüş. Anne babası öldürülen küçük kız “Bize ateş ediyorlar. Tank yanımda” derken telefon görüşmesi silah sesi gibi gelen bir sesle kesilmişti.

“Gelin beni alın”

Daha sonra Filistin Kızılay’ı Hind’le irtibat kurdu. Üç saatlik telefon konuşmasının yayınlanan kısmında küçük kız, “Gelin beni alın. Gelip beni alacak mısınız?” diye görevlilere yalvarıyordu.

Telefonla küçük kızla görüşen görevli, üç saat boyunca ambulanslarına bölgeye giriş izni verilmesini beklerken kendilerini “çaresiz” hissettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı ile temasa geçtik ve onlar da İsrailli yetkililerle güvenli erişimimizi koordine ettiler. Ambulansı hareket ettirmemiz için bize yeşil ışık yakıldı.”

Ambulans bölgeye ulaştıktan kısa bir süre sonra ona da ateş açıldı. Ambulans, Hind’in ailesinin arabasından metrelerce uzakta bulundu.

“Kızılay ekibi hedef alındı”

PRCS İsrail’i ambulansı kasıtlı olarak hedef almakla suçladı. Yapılan açıklamada, “İşgal, ambulansın Hind’i kurtarmak üzere bölgeye ulaşması için önceden koordinasyon sağlanmasına rağmen Kızılay ekibini kasıtlı olarak hedef aldı” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir