Yapay Zeka Bot’larından 2024 Sonu İçin Altın Fiyatı Tahminleri!

Altın fiyatı, ABD Doları karşısında tarihi yükseliş trendine geri döndü. Parlak metal şu anda 2.055 dolardan işlem görüyor. Bu, 2022’nin 4. çeyreğinin en düşük seviyelerinden bu yana %25’in üzerinde bir artışa işaret ediyor. Dolayısıyla bu da bir değer deposu olarak özelliklerini bir kez daha doğruluyor. Peki 2024 sonunda altın fiyatı nerede olacak? Bu soruyu önde gelen yapay zeka bot’larına sorduk.

Altın, yatırımcılara cezbetmeye devam ediyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, önde gelen emtialardan biri olan altın, endüstride parlıyor. Bu da zamansız bir değer deposu olduğunu gösteriyor. Endüstriler, mükemmel iletkenliği, korozyona karşı direnci ve işlenebilirliği nedeniyle ona gıpta ediyor. Yatırımcılar ise enflasyona karşı korunma, döviz dalgalanmaları ve portföy çeşitlendirme avantajları nedeniyle altına değer veriyor. TradingView endeksine göre, altın fiyatı 4 Aralık 2023 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.146,79 dolara ulaştı. Bu durum, gözlerini tekrar tarihi emtiaya çeviren dünya çapındaki altın meraklılarının ve yatırımcıların heyecanını tazeledi.

ChatGPT-4’ün 2024 sonu için altın fiyatı tahmini

Bu bağlamda, GPT-4 Turbo sohbet robotuna başvurarak 2024 sonu için altın tahmini istedik. Gelişmiş yapay zeka (AI) modeli üç tahminde bulundu. Özellikle, altının 2.100 ila 2.200 dolar arasında olacağını öngördü. %2,2-%7’lik bir artışa tekabül eden bu tahminleri en olası senaryo olarak belirledi. Ayrıca, yükseliş perspektifinden baktığında altının 2024 yılı sonuna kadar 2.250-2.350 dolar aralığına (%9,5-%14,4 artış) ulaşma potansiyeli olduğunu kaydetti. Bu arada, altın fiyatı düşüş görünümünde %2,7-%7,5 düşüşle 1.900-2.000 dolar aralığını işaretledi. Yapay zeka tahminler için şu açıklamayı yaptı:

Altın geleneksel olarak belirsizlik ve enflasyon dönemlerinde iyi performans gösterir. Enflasyonun rekor seviyelerde seyrettiği ve altın fiyatlarının son dönemde zirve yaptığı göz önünde bulundurulduğunda, enflasyon ve ekonomik istikrarsızlığa karşı bir koruma olarak altına olan talebin devam etmesini beklemek makul olacaktır. Ancak enflasyon kontrol altına alınır ve ekonomiler beklenenden daha hızlı istikrara kavuşursa, altının cazibesi azalabilir ve bu da fiyatların düşmesine yol açabilir. En olası senaryo, hem enflasyonist baskıların devam etme potansiyelini hem de artan faiz oranlarının ekonomik büyüme ve resesyon riski üzerindeki etkisini göz önünde bulunduruyor.

Google Bard’dan altın fiyatı tahmini

Benzer şekilde, Google Bard’ın yapay zekası da altını 2024 yılı sonunda 2.075 dolar olarak görüyor. Bu da mevcut fiyatlardan %1 artış anlamına geliyor. Yükseliş ve düşüş tahminlerine gelince, Bard altını sırasıyla 2.120 dolar (+%4) ve 2.005 dolar (-%3) olarak tahmin ediyor. Bu altın fiyatı tahminlerine ilişkin olarak şu açıklamayı yapıyor:

Resesyon korkuları ve güvenli liman talebiyle rekor seviyelere ulaşmasına rağmen, altının 2024 görünümü hassas bir şekilde dengelenmiş durumda. Enflasyonist baskılar merkez bankalarını şahin tutarak önemli kazançları sınırlayabilir. Ancak derinleşen durgunluk politika gevşemesini tetikleyerek altının cazibesini artırabilir. Fed’in yön değiştirmesi halinde 2.075 dolar civarında dar bir işlem aralığı beklenirken, enflasyonun sertleşmeye devam etmesi halinde 2.120 dolara kadar yükselme veya 2.005 dolara kadar düşme potansiyeli bulunuyor.

Ancak yapay zekanın hata yapmasının mümkün olduğunu kabul etmek gerekiyor. Yukarıdaki 2024 altın fiyatı tahminleri, geçmiş verileri ve mantık yoluyla pekiştirilmiş sınırlı bilgileri dikkate alıyor. Bu nedenle, yatırımcıların bu tahminleri mutlak bir gerçek olarak kabul etmemesi gerekiyor. Dolayısıyla, daha iyi finansal kararlar için her zaman daha fazla bilgiyi dikkate almalarında fayda var..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir