Musul’da düğünde yangın: Gelin ve damatla birlikte 113 ölü, 500 yaralı

Musul Sağlık Müdürlüğü, Hemdaniye ilçesindeki düğün salonunda çıkan yangında 113 kişinin öldüğünü yüzlerce kişinin de yaralandığını açıkladı. Gelin ve damadın da ölenler arasında yer aldığı öğrenildi.

Hıristiyanların yoğunlukta bulunduğu Hemdaniye ilçesinde bugün akşam saat 23.00’de bir düğün salonda yangın çıktı. Musul Sağlık Dairesi Müdür Yardımcısı Ahmed Hamdani, Rûdaw’a yaptığı açıklamada düğün salonundaki yangında şu ana kadar 113 kişinin öldüğünü yüzlerce kişinin de yaralandığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ise yaklaşık 500 kişinin yaralandığının “büyük üzüntüyle” öğrenildiği kaydedildi.

‘ÖLÜ SAYISININ ARTMASINDAN ENDİŞE EDİYORUZ’

Hamdani, şu ana kadar 80’den fazla cenazenin Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldığını aktardı. Yaralıların Musul, Erbil ve Duhok’taki hastanelere kaldırıldığını aktaran Hamdani, “Ölü sayısının artmasından endişe ediyoruz” dedi.

‘ELEKTRİK SİSTEMİNDEN ÇIKTI’

Görgü tanıkları, havai fişekler nedeniyle çıkan yangın esnasında düğün salonunda 800 kişinin bulunduğunu söyledi. Rûdaw TV canlı yayınına bağlanan düğün salonu sahibinin kardeşi Jhony Süleyman, yangının havai fişeklerden değil tavandaki elektrik sisteminden çıktığını söyledi.

Süleyman, yangın anında ağabeyi ve bir yeğeninin de orada bulunduğunu, ağabeyinden hala haber alamadıklarını ancak yeğeninin yaralı kurtulduğunu söyledi. Görgü tanıkları, kapı tarafında tavanda başlayan yangının hızla yayıldığını ve tavanın çöktüğünü, bu nedenle içeride kalanların dışarı çıkamadığını aktardı. Hayatını kaybedenlerin çoğunun dumandan boğulduğu belirtildi. Ölenler arasında çocuk, yaşlı ve kadınlar da var.

Gelin ve damadın dans ettiği esnada çıkan yangın görüntüleri sosyal medyaya yansıdı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde düğün salonunun tavanından yanan bazı parçalar döküldüğü görülüyor.

İÇİŞLERİ BAKANI BÖLGEYE GİDİYOR

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani de Musul Valisi Necim el Cuburi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Irak İçişleri Bakanı Abdulemir Şammari’nin de bölgeye gideceği öğrenildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir