İsmail Saymaz: Erdoğan, TSK’yı seçimde istismar ederken gerçekte darbe vehminden kurtulamadığı için ordusundan kuşkulanıyor

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter’da profil fotoğrafını değiştirerek pilot montuyla fotoğrafını koymasına dikkati çektiği bugünkü yazısında, “Erdoğan, TSK’yı seçimde istismar ederken gerçekte darbe vehminden kurtulamadığı için ordusundan kuşkulanıyor” diye yazdı.

– Cumhurbaşkanı’nın indiği askeri veya askeri/sivil ortak hava meydanlarında o askeri birlik ile Erdoğan orada bulunduğu sürece nöbet tutacak tüm askerlerin T.C. kimlik numaraları Beştepe’nin güvenlik ekibi tarafından soruşturmadan geçiriliyor. Soruşturmadan geçenlerin nöbet tutmasına izin veriliyor.

– Mermiler toplatılıyor, silahlardaki iğneler bile söktürülüyor. O askeri birlik savunmasız hale getiriliyor.

– O birlikteki tüm tatbikatlar, atışlar ve eğitimler iptal ediliyor.

– Tüm jet uçuşları ve eğitimler iptal ediliyor.

– Nöbet tutan savaş pilotlarının başına eli silahlı cumhurbaşkanlığı korumaları gönderiliyor.

– Uçak ve pilotlar cumhurbaşkanı için tehdit görülüyor ve devre dışı bırakılıyor.

– Cumhurbaşkanının katıldığı atışlı tatbikatlarda atış yapacak tank operatörü, topçu, savaş gemisi kaptanı ve atış unsurları, uçak ve helikopter pilotlarının tümü cumhurbaşkanlığı tarafından güvenlik soruşturmasından geçmiş personelden seçiliyor. Soruşturmadan geçme oranı yüzde 10-15 civarında gerçekleşiyor. Kim niye seçildiğini ve seçilmediğini bilmiyor. Kuvvet komutanlıklarının dahi bilgisi olmuyor. Bu durum TSK’da ayrımcılığa, dedikoduya, ötekileştirmeye ve huzursuzluğa yol açıyor.

– Cumhurbaşkanının uçak ve helikopterle yapacağı seyahatlerde koruma amaçlı iki F-16 havada oluyor. Helikopterle yapılan seyahatlerde ilave olarak Jandarma Atak helikopterleri kalkıştan inişe kadar eşlik ediyor. Yurt dışı seyahatlerinde F-16’lar ülke sınırına kadar koruma sağlıyor.

– Koruma amaçlı uçan F-16 ve jandarma helikopter pilotları da cumhurbaşkanlığı tarafından soruşturulup onay verilenlerden seçiliyor. Her uçuş öncesi, uçacak isimler tekrar soruşturmaya tabii tutuluyor. Hava Kuvvetleri’ndeki F-16 pilotlarından yaklaşık yüzde 10’unun, yani 25-30 pilotun bu koruma uçuşunu yapmasına müsaade edildiği biliniyor.

– Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ndeki altı F-16 savaş uçağı cumhurbaşkanlığının savunması için kulanılıyor.

– Beştepe’de uçaksavar birliği bulunduruluyor, görevli personel sürekli güvenlik soruşturmasından geçiriliyor.

– Ankara ve İstanbul’un üzerinden 90 kilometre yarı çapından ve hiçbir irtifadan, terörle mücadele harekatı için de dahil olmak üzere, savaş uçağı geçmesine müsaade edilmiyor. Savaş uçakları kendi vatanı üzerinde tehdit kabul ediliyor. Sadece cumhurbaşkanı koruması için uçan F-16’lar ve ‘Teknofest’ gibi etkinliklerde uçanlar hariç…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir