Günlük Kiralık Ev Düzenlemesinde Detaylar Belli Oldu: Ruhsat, Komşu Onayı, Kimlik Verme

Günlük kiralık evler için yeni düzenlemenin ayrıntıları belli oldu. Buna göre yeni yasayla, ruhsat, komşu onayı, kalanların kimliklerini emniyete bildirme gibi zorunluluklar var. Kurallara uymadan günlük ev kiralayanlara ise 1 milyon liraya yakın ceza kesilecek.

Yeni yasayla birlikte, evlerini günlük kiralamak isteyenler Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan “Turizm konutu” ruhsatı alacak ve bu ruhsatı dışarıdan görünecek şekilde konutun kapısına asacak.

Bu ruhsata sahip olmayanlar ise evini günlük kiraya veremeyecek.

Komşuların hepsinden muvafakatname alınması da zorunlu kılınırken, bir apartman sakinin bile itirazı halinde günlük kiralama yapılamayacak.

Ayrıca günlük kiralık evlerde; bir otel odasında bulunması zorunlu malzemelerin (Saç kurutma makinesi, nevresim, havlu) sağlanması da istenecek.

Günlük kiralık evlerde, otellerde de olduğu gibi kiralama yapacak kişinin kimlik bilgileri alınacak Emniyet’le paylaşılacak.

Bu işlemlerin kolay ve hızlıca yapılabilmesi için e-Devlet’te bir arayüz açılacak, bilgi paylaşımı yapmayan ev sahipleri de cezai yaptırımlarla karşılaşacak.

Kurallara uymadan günlük kiralık ev işleten kişilere ise 1 milyon liraya yakın ceza uygulanması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir