CHP’li Cavit Arı: Antalya’ya, Muğla’ya, Finike’ye bakın dağlar delik deşik

TBMM Genel Kurulu’nda 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi ile Sayıştay raporlarının görüşmeleri devam ediyor. Genel Kurul’da bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor.

Enerji Bakanlığı bütçesi üzerine söz alan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Madencilikte aramadan üretime sıkı denetim kuralları uyguluyoruz diyorsunuz ama gerçek öyle mi, değil. Her yeri güzel arıyorsunuz, ülkeyi delik deşik yaptınız. Madem açıldı açılanın da uygun bir şekilde kapatılması lazım. Antalya’ya, Muğla’ya, Finike’ye bakın dağlar delik deşik” diye konuştu.

Cavit Arı konuşmasında şunları söyledi:

“AKP iktidarı ülkenin enerjisini bitirdi. Ülkenin enerji kaynağı olarak ifade edebileceğimiz en temel kaynağımız gençler. Gençlerimiz gelecekle ilgili umutsuz, mutsuz, işsiz, mesleği olup da iş arayanların en büyük kaygısı iktidara bağlı siyasetçilerin torpiliyle iş bulan kişiler nedeniyle iş bulamamaları. Neredeyse gençlerin yüzde 75’i yurt dışlarında umut arar oldu. Siz ülkenin enerjisini düşürdünüz, bitirdiniz. Ülkenin en önemli kurumlarında çalışan gençler bile yurt dışlarına gitme mücadelesi içerisinde.

Enerji Bakanımız komisyondaki sunumunda şöyle bir cümle sarf etmişti; sahip olduğumuz yer altı kaynaklarımızı önce insan sonra çevre sonra katma değerli üretim anlayışıyla değerlendiriyoruz şeklinde bir ifadesi vardı. Türkiye’de yer altı kaynaklarıyla ilgili çalışmaların en önemli sorunu da işte bu cümlede yatmakta. Bugün özellikle kaynaklarımızla ilgili yapılan çalışmaların önce o bölgedeki insanları rahatsız ettiğini hepimiz görüyoruz. Özellikle yandaşların çalışmalarına verilen destekle bölge halkı rahatsız edilmekte. Çok sayıda ormanın kesilmesiyle başta çevreye o bölgede yaşayan tüm canlılara büyük zarar verilemekte. Buraya yazmış olmanız gerçeği değiştirmez.

‘ÜLKEYİ DELİK DEŞİK YAPTINIZ’

Madencilikte aramadan üretime sıkı denetim kuralları uyguluyoruz diyorsunuz ama gerçek öyle mi, değil. Her yeri güzel arıyorsunuz, ülkeyi delik deşik yaptınız. Madem açıldı açılanın da uygun bir şekilde kapatılması lazım. Antalya’ya, Muğla’ya, Finike’ye bakın dağlar delik deşik. Özeleştirme nedeniyle sadece gelsin paralar ama altyapıya gerekli şekilde eğilmeyen bir sistemle karşı karşıyayız. Bugün ülkenin en önemli sorunu, elektrikle ilgili bilhassa, altyapı sorunudur.

Biz ordumuza, askerimize, polisimize sonuna kadar güveniyoruz. Sorun sınır boylarında değil sınır kapılarında. Geçtiğimiz dönemde iktidarın yarattığı tabloyla sınır kapılarından milyonlarca yabancı ülkeye girdi bugün her yerde cirit atıyor. Bunun yanı sıra sadece para kazanabilmek adına yabancıya mülk satışıyla ilgili neredeyse bedavaya vatandaşlık verir hale geldiniz. Bundan sonra yabancı arsa alacak bir süre sonra kat karşılığı verecek sonra müteahhitlik yapmaya başlayacak. Sizin bu ülkede satmadık ne kaldı, şimdi de yabancıya arsa satıyorusnuz. Ordumuz, askerimiz ne kadar sınırları beklerse beklesin kapılar yabancıya böyle açıldığı müddetçe bu ülkede iç güvenlik kalmaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir