Anne L’Huillier kimdir, nereli, kaç yaşında? 2023 Nobel Fizik Ödülü sahibi Anne L’Huillier hayatı

Elektron dinamikleri ile ilgili çalışmaları nedeniyle Pierre Agostini, Ferench Krausz ve Anne L’Huillier Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı. Komiteden yapılan açıklamada ‘Ödül sahiplerinin deneyleri, attosaniye cinsinden ölçülebilecek kadar kısa ışık darbeleri üretti, böylece bu darbelerin atom ve moleküllerin içindeki süreçlerin görüntülerini sağlamak için kullanılabileceğini gösterdi’ denildi. Peki Anne L’Huillier kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte Anne L’Huillier çalışmaları ve hayatı…

ANNE L’HUILLIER KİMDİR?

Anne L’Huillier 16 Ağustos 1958 tarihinde Paris’te dünyaya geldi. İsveç’teki Lund Üniversitesi’nde atom fiziği dalında profesör olarak görev almaktadır. Atomik seviyedeki kimyasal reaksiyonları anlamak için kullanılan, elektronların hareketlerini gerçek zamanlı olarak inceleyen bir attosaniye fizik grubuna liderlik etmektedir. 2023 yılında “maddedeki elektron dinamiklerini incelemek için attosaniye ışık darbeleri üreten deneysel yöntemler” geliştirmesinden dolayı Pierre Agostini ve Ferenc Krausz ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

L’Huillier yüksek lisansını teorik fizik ve matematik alanında yaptı. Doktorasını ise Saclay Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki Fransız Alternatif Enerjiler ve Atom Enerjisi Komisyonu’nun Fransız nükleer araştırma departmanında deneysel fizik üzerine yaptı. Tezi, yüksek yoğunluklu lazer alanlarında çoklu iyonlaşma üzerineydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir